Budapešť
Cestování

Kouzelná Budapšť – tipy na místa, která nesmíte minout

Budapešť je podle mě nejkouzelnější město v Evropě. Fakt, podle mě je ještě krásnější než Praha a to v ní má hodně silnou konkurenci. A níže přikládám seznam míst, která byste určitě neměli minout.

1. Parlament (Országház) 

Nádherná novorenesanční budova, která je nyní sídlem Maďarského parlamentu. Je dlouhá 268 m a 123 m široká a jak sami poznáte na vlastní pohled, tak je inspirovaná Britským parlamentem v Londýně. 

Parlament

2. Budínský hrad (Budai Vár)

Někdejší sídlo uherských králů, který svou monumentálností bere dech. V areálu hradu se nachází Maďarské historické muzeum, Maďarská národní galerie, Szechényiho národní knihovna a jiné kulturní instituce. 

Budínský hrad

3. Řetězový most (Szechenyi lánchid)

K Budínskému hradu se můžete vydat přes řetězový most, který byl vybudován v letech 1839-49 a byl to první most, který spojoval oba břehy Dunaje v Budapešti. Všimněte si, že lvi, kteří jsou na úpatí mostu nemají jazyky. 🦁

Szechényiho řetězový most

4. Gellértova hora (Gellért-hegy)

Na horu Gellért vede několik chodníčků a pár schodů, výstup trvá asi 15 minut. Za vydanou námahu vás ale odmění nádherný výhled na oba břehy řeky Dunaje, na Budu i Pešť. Nahoře je Citadela a patnáct metrů vysoká socha Svobody.  

Gellértova hora

5. Velká tržnice 

Obrovská tržnice, kde si můžete koupit vše od papriky, klobásy až po ručně vyšívané ubrusy. Také je tam spousta stánků, a doporučuji vyzkoušet pravý maďarský guláš a nebo langoš. 

City Hall

6. Bazilika svatého Štěpána (Szent István-bazilika)

Bazilika, která je pojmenována na počest prvního uherského krále a světce Štěpána I., jehož mumifikovaná ruka je uložena v relikviáři. 

Bazilika svatého Štěpána

7. Rybářská bašta (Halászbástya)

Neogotická a místy neorománská stavba, která byla postavená na počest rybářů, kteří bojovali na hradbách. 

Rybářská bašta

8. Markétin ostrov (Margit sziget) 

Ostrov uprostřed Dunaje, 2,5 km dlouhý a 500 m široký a přímo uprostřed je zastávka tramvaje. Láká jak k procházce, tak k posezení na jedné z mnoha laviček. A nebo si můžete posedět u hudební fontány. 

Hudební fontána

9. Lázně 

Ať už navštívíte kterékoli lázně v Budapešti určitě nebudete zklamaní. Je to relax, který si po celodenním chození po městě jistě zasloužíte. Nejznámější jsou Szechényiho termální lázně, které jsou také největší v Evropě, ale právě touto svou popularitou trochu trpí a je tam opravdu hlava na hlavě. 

Za mě osobně doporučuji mnohem menší, ale o to kouzelnější Lukács Thermal Bath. Ani nejsou nijak daleko od centra a je tam dostatek bazénů s různými teplotami vody, venkovní bazén a dokonce i “divoká řeka”. Nechybí samozřejmě množství saun a pár. 

10. Kam jít na jídlo

Lecso Hungarian Restaurant. Za rozumné peníze se tu najíte královsky a ochutnáte ty pravé maďarské speciality, ať už je to guláš nebo klidně i jen klobása. Přes den je tam samoobslužný bufet, který se s úderem sedmé hodiny změní na restauraci. 

http://lecsogyorsetterem.hu/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral

BONUS: Terror Háza Muzeum (Museum teroru)

Muzeum, které mapuje historii těch nejhorších věcí, které se v Maďarsku udály, je to opravdu nádherně zpracované muzeum, kdy při vstupu do každé další místnosti běhá mráz po zádech. 

Terror Háza

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *