Čtení/Knihy

Viktor E. Frankl – A přesto říci životu ano

A přesto říci životu ano od Viktora E. Frankla je další kniha o holocaustu, ale pojatá úplně jinak.

Název: A přesto říci životu ano: psycholog prožívá koncentrační tábor
Autor: Viktor E. Frankl
Originální název: …trotzdem Ja zum Leben sagen. Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager 
Rok: 1946 (česky 2006)
Počet stran: 175
Nakladatelství: karmelitánské nakladatelství
Překlad: Josef Hermach
Moje hodnocení: ★★★★☆

Kniha spojuje dva slavné texty Viktora E. Frankla (1905-1997), psychiatr s českými kořeny a zakladatel logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945. Autor v něm popisuje, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet a jakou oporou jim byl duchovní rozměr života. 

Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná skicovým způsobem, je myšlenkovým i literárně-dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy osobní zážitky z vyhlazovacího tábora s pomyslnou reflexí a živým dialogem tří filozofů. kteří mu byli blízcí – Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla vždycky zůstává v člověku prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmí za žádnou cenu vzdát, a to i v extrémní situaci: “Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl.”

Anotace z přebalu knihy

Kniha, jako každá, která se věnuje holocaustu, má velkou hloubku a chytne za srdce. I když v této knize je to popisováno trochu jinak, než je zvykem z beletristických knih věnujících se tomuto tématu. Ale osobně jsem čekala asi trochu víc, možná i tím, jak spousta lidí psala, že jim to otevřelo oči a změnilo pohled na svět. Samozřejmostí byla husí kůže při některých pasážích. Ale mnohem více mě zaujala druhá polovina knihy – divadelní hra, která mě nutila k zamyšlení a mnohem více ve mně rezonovala. 

Knihu určitě doporučuji, má nesporně mnoho zajímavých pasáží a zase vám ukáže nový pohled na téma.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *