Knihovna
Čtení/Knihy

Jak jsem přestala kupovat knihy

Pojďme se vrátit do úplných začátků, kdy jsem objevila kouzlo knih. Bylo mi asi dvanáct a dostala se mi do rukou první kniha o Harrym Potterovi. A to bylo něco! Do té doby pro mě knihy byly celkem nuda, ale od fenoménu Harry Potter se to najednou všechno změnilo a já začala knihy milovat. Zavřít se u sebe v pokojíčku a jen číst, to bylo pro mě v rané pubertě to nejlepší. Byla jsem schopná číst Harryho Pottera pořád dokola, měla jsem oblíbené pasáže jednotlivých dílů a ty jsem si postupně předčítala. Když vyšel nový díl, tak jsem byla schopná ho přečíst na jeden zátah, jen s potřebnými přestávkami na jídlo a nějaký ten spánek.

A pak jsem ke každým dalším Vánocům, svátkům, narozeninám dostávala knihy. Ale už to nebyla taková závislost jako Potterovská série. Takže jsem knihu přečetla, schovala do knihovny a už se k ní nikdy nevrátila. Tak to pokračovalo i po přestěhování do Prahy, na koleji jsem knihy omezila, přeci jen se člověk stěhuje každý rok, a tak vidina stěhování objemné knihovny ho značně odradí. A pak taky rozpočet byl lehce napjat. Jenže pak jsem se přestěhovala sama do bytu a tam bylo docela dost místa a knihy se zase začaly množit. Po sestěhování s přítelem se počet knih zdvojnásobil a nových knih přibývalo. Díky tomu, že máme malinký byteček, tak s každou další knihou byl člověk nucen přemýšlet, kam ji uloží.

A já si řekla dost! Jednoho večera jsem protřídila všechny knihy, dala je do tašek a na několik etap odnesla do Knihobudky (http://www.knihobudka.cz/) – fakt skvělý projekt a teď doufám, že knihy na které se roky prášilo v mojí knihovně, udělají radost i někomu jinému. 

Jenže je to dvojsečné, nechtěla jsem se vzdát úplně všech knih, a tak přidávám typy knih, které jsem se rozhodla si nechat. Protože domov bez knih by byl trošku chudý.

  • Inspirativní životopisy (Václav Havel, Arnold Schwarzeneger, Michell Obamová…).
  • Klasiky, které prostě miluji (Krysař, Na Větrné Hůrce, Evžen Oněgin…).
  • Motivační knihy, k jejichž některým pasážím se stále vracím a v pošmourných náladách mě dokáží nakopnout zpět k produktivitě.

Do Knihobudky jsem odnesla zatím asi jen 20 knih, ale vím, že při další “čistce” vytřídím ještě nějaké knihy, bohužel je to u mě trochu běh na delší trať. 

A jak se vyhnu hromadění dalších knih? Znova jsem si zařídila kartičku do knihovny a tímto ukojím svou touhu po písmenkách a příbězích, ale předejdu tomu, že za XY kaček koupím knihu, přečtu a pak z ní budu jen utírat prach.

#minimalsm #stayminimalism

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *