Michelle Obamová
Čtení/Knihy

MŮJ PŘÍBĚH – MICHELLE OBAMOVÁ

Tahle knížka mě celkem dlouhou dobu bombardovala jak na Instagramu, tak na Facebooku. Navíc mám ráda inspirativní lidi, životopisy a autobiografie. A Michelle Obamová a její autobiografie MŮJ PŘÍBĚH to splňuje. 

Tato knížka nechává nahlédnout do celého života Michelle, od dob, kdy vyrůstala s rodiči v malinkatém podnájmu na okraji Chicaga až po život plný luxusu v Bílém domě. Ale nic z toho nebylo zadarmo, z knížky je patrné, jak všechno, co získala, si poctivě vydřela, nic jí jen tak nespadlo do klína. A to se mi líbí – že je příkladem toho, že když se pro něco člověk opravdu zapálí, když po něčem neuvěřitelně touží, tak toho může dosáhnout. 

Celá kniha je prosycena neuvěřitelnou láskou k Barackovi, nepopisuje ho tam nijak detailně, ani tam nezmiňuje zbytečně moc soukromé informace, ale i tak je z celé knihy cítit její naprostá oddanost. To jak spolu procházeli neuvěřitelně náročným prezidentským úřadem a jak se u toho Michelle snažila, aby tím dospívání jejích holčiček nikterak neutrpělo, je opravdu obdivuhodné. Je možné, že je více takových prvních dam, ale od žádné jsem nečetla knihu a nejspíš by mě žádná takhle nezaujala. 

Nějak jsem měla v sobě zakořeněnou představu, že je Amerika mnohem lépe vypořádaná s rasismem, než je to třeba u nás. Ale když jsem četla knihu, měla jsem najednou pocit, že barva pleti hraje v Americe stále velkou roli, a je úctyhodné, že se Barack s Michelle pustili do toho nerovného souboje. Otázka rovnosti barvy pleti je stále na pořadu dne. A s nástupem nového prezidenta, je to možná ještě víc.

Pokud hledáte knížku o ženské emancipaci, o tom, že i z nuzných poměrů se dá dostat do Bílého domu a trochu zasáhnout do koloběhu dějin, je tato knížka přímo pro vás. Pokud jste misogin a rasista, tak se této knize vyhněte obloukem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *