Cestování

Na východ slunce na Ještěd

Nedokážu ani spočítat, jak dlouho toužím po tom vyšlápnout na Sněžku na východ slunce. Vidět tu probouzející se přírodu a užívat si ten klid a ticho. A navíc na nejvyšší hoře České republiky, kam se nedá jen tak vyjet autem.

A tak jsem se rozhodla, že to nejprve zkusím na Ještěd. Ať vím, do čeho bych v případě Sněžky šla. Berte to s nadhledem, vím že tyto dvě hory se nedají moc porovnávat. Nejen díky tomu, že na Ještěd můžete za poplatek vyjet autem, ale i náročností trasy.

V pátek jsem vyrazila klasickým žlutým autobusem do Liberce. Naštěstí mám v Liberci kámojdu, a tak se ubytovávám u ní. Klasicky nakoupíme milion žrádla a cpeme se až je nám blbě. Ať žije zdravý a vyvážený životní styl.

 

No a teď k samotnému výletu. Plán byl takový, že vezmeme čelovky a prostě to odspodu dáme na východ slunce, které vychází na 5:41. Jenže první problém nastal ve chvíli, kdy si moje kámojda uvědomila, že díky poraněnému kolenu, nemůže zas tak moc chodit. On ten problém nastal už v zimě, kdy se jí ten úraz stal, ale při plánování bláznivých nápadů je nezastavitelná. Totiž úplně prapůvodně jsme měli na Ještědu přespat. Venku. Ve stanu. Asi týden před plánovanou akcí se začala vykrucovat a prý to nedá. Já tam ani spát nechtěla, ale pro výšlap jsem byla. No, takže jsme museli změnit plán. Budíček na 4:00 s tím, že jako ne úplně správní turisti, se prostě vyvezeme autem, ale jen na parkoviště a část dojdeme pěšky! Ať aspoň trochu spálíme ty žrací orgie večer předtím.

Z centra Liberce vyrážíme v cca 4:50 a v 5:10 parkujeme na parkovišti Ještědka, které je od vrcholu kopce vzdáleno necelých 900 m. Jo, vím, chtěla jsem pořádnou tůru a nakonec to dopadlo takto procházkově. 900 m jsme měli vyběhlých během chvilky a už jsme čekali na východ. Byla zima. A mraky. A zima. Ale stálo to za to.

A tak se třeba zase někdy poštěstí a na východ slunce na Ještěd se zase přijedu podívat. A tentokrát bych si to fakt ráda vyšla. Jo, Eliško? A nebo to třeba bude konečně ta Sněžka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *