Ze života

Jak jsem se učila fotit

V létě jsem se rozhodla, že se naučím fotit. Ha, ha, jak jsem byla naivní. Šla jsem do obchodu a koupila si zrcadlovku. Úplně nádhernou zrcadlovku Olympus E-M10. Líbila se mi vzhledem, funkcemi (kterým jsem stejně nerozuměla) a s vyhlídkou toho, že budu skvělá fotografka, foťák zapnula.

Po úspěchu, kdy jsem našla tlačítko pro zapnutí přístroje, jsem zůstala lehce konsternovaná. Nejen, že to má na displeji milión čísel a písmenek, které nejspíš něco znamenají. Také má moje vysněná zrcadlovka spoustu tlačítek a koleček. Ale já se nedala odradit. Přece jen jsem si ji vysnila a já se zase tak lehce nevzdávám. Nejprve jsem si vytiskla asi 120 stránkový návod k použití. Pokud jste někdy viděli návod k použití foťáku, moc dobře víte, že je to zbytečné čtení. Jasně, popíše to tlačítka a funkce, ale jak fotit, to nepoví.

Po neúspěchu s návodem jsem se vydala do hlubin internetu. To už bylo o poznání lepší, ale pořád to nějak nebylo ono. Zkoušela jsem různé kombinace. Vysoké ISO, nízké ISO, takovou závěrku, makovou závěrku, clonu a další pojmy, z kterých mi šla hlava kolem. Ale opět jsem neztrácela naději a zkoušela fotit. Mám milion fotek, které jsou přeexponované, hnusné a pak ještě hnusnější. Prostě není to ono. Své hledání jsem nevzdávala. Projížděla jsem různé stránky, blogy, diskuze…. Až jsem v knihkupectví narazila na úžasnou knihu.

Kniha s příznačným názvem Fotografování – podrobný průvodce pro nadšence i začínající profesionály. A musím přiznat, že tahle kniha zachránila mou začínající fotografickou kariéru. To slovo kariéra berte prosím s nadhledem. Spíš jsem hledala nový koníček, a když už se pro něco rozhodnu, těžko se vzdávám. Ale zpět ke knize – doporučuje deset z deseti prodejců. Trapný vtip – vím. Takže, kniha Fotografování vysvětluje laickým jazykem, jak funguje zrcadlovka – expozice, ostření, režimy, objektivy, světlo atd. A nejdůležitější pro moje poznávání světu zrcadlovek, jsou tam uvedeny přesné návody toho, jak nastavit foťák, když chcete fotit to a ono. Prostě jak pro blbečky, ale ideální pro toho, kdo se učí. Pokud se chcete vrhnout na svět fotografování a moc toho o něm nevíte, doporučuji tuhle knížku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *